Ve formě

Jak na běžecké začátky?

Jaké pocity má běh přinášet rekreačním sportovcům? 

To je těžké, mnoho lidí začíná běhat, protože je to populární, ale na začátku musí počítat s tím, že to příjemné není. Jde o to překousnout úvodní nesnáz, kterou to přináší, pokud možno co nejvíce nenásilně, aby si to člověk nezošklivil. Až se rozběháte, přijdou dobré pocity. Nejen běhání, ale jakákoliv sportovní aktivita má přinášet pozitivní pocit. Člověk, obzvláště ženy, by neměly běhat za účelem zhubnout, ale protože se chtějí hýbat, přijít na jiné myšlenky a mít ze sebe dobrý pocit. Úbytek váhy, útlejší postava a atraktivnější vzhled by měly vnímat jako bonus, ne jako hlavní cíl. Mnohdy to bude chtít pevnou vůli a odříkání, ale odměna v podobě skvělého pocitu vás nemine.  

Je důležitá rychlost běhu? 

Pokud člověk s během začíná, rychlost by pro něj neměla být prioritou, na tu by se měli soustředit zdatnější běžci. Začátečníci by měli zvolit pomalejší tempo a soustředit se na dech a měli by vnímat pocity, které jim běh přináší. Pokud se běžec soustředí na tepovou frekvenci z důvodu hubnutí, nebo tréninku, tak je nezbytné rychlost běhu přizpůsobit.

Jak člověk pozná, že má dobrý běžecký styl? 

Každý běžec má svým způsobem jedinečný běžecký styl, měl by ale odpovídat běžeckému stylu zkušených běžců. Řada lidí si myslí, že u běhu jsou důležité pouze dolní končetiny a horní část těla jako kdyby nebyla jejich, to je ovšem velká chyba. Horní část těla je u běhání velmi důležitá, obzvláště paže, držení těla a ramena. Paže by měly být pokrčené v loktech do pravého úhlu a provádět předozadní pohyb v ramenním kloubu. Trup by měl být vzpřímený, rameny držet dole a pozor na předsazování brady. Celkově by tělo mělo být uvolněné a napomáhat tak dolním končetinám.

Je běh vhodný pro lidi s nadváhou?

Je to individuální. Pokud člověk má nadváhu, běhat může, ale hodně opatrně. Není dobré, aby to byla jediná sportovní činnost, protože to zatěžuje klouby, vazy na nohách a záda. Vhodné je doplňovat běh plaváním, kde se protáhnete a posilovnou, kde zpevníte.

Jak často a jak daleko má běhat začátečník?

Záleží na věku a zdravotním stavu. Jiné je to u padesátníka a u puberťáka. Ideální je běhat podle pocitu, aby vás to bavilo a nic nebolelo. Zpočátku určitě stačí proběhnout se dvakrát týdně dvacet minut. Když se po pár týdnech člověk cítí dobře, může postupně přidávat. Pokud člověk nikdy neběhal, je hloupost uběhnout 10 km. Člověk si běh znechutí, může si ublížit a nic mu to nepřinese. Začít by se mělo pozvolna, postupně prodlužovat vzdálenost a dávat si reálné cíle.

Co dělat, když se stydíte běhat na veřejnosti?

Stydět by se měli ti, kteří sedí doma na gauči a říkají, jak začnou běhat. Rozhodně ne ti, kdo mají tu vůli a šli si zaběhat. Pokud i přesto máte s běháním před ostatními problém, pomůže vám běh s trenérem či ve skupině podobných nadšenců, jako jste vy.

V čem pomáhá běhání ve skupině? 

Skupina je pro začátečníky velkou motivací a také možností socializace. Člověk je skupinou motivován k lepším výkonům, trénink je pro něj zábavnější, rychleji mu uteče a najde si spoustu známých a přátel.

V jakém oblečení je nejlepší běhat? 

Rozhodně si nemyslete, že zhubnete tím, že se nabalíte. Tím maximálně vypotíte vodu. Oblečte se podle počasí. V zimě a na jaře tak, jako by bylo venku o 5-10 stupňů tepleji než ve skutečnosti. Na začátku vám může být trochu zima, ale pak se rozeběhnete a je to v pořádku. V létě vsaďte na materiály, které nedřou a odvání pot. Ráda používám rčení, že neexistuje špatné běžecké počasí, ale pouze špatně oblečený běžec. V zimě je důležité dodržovat tzv. cibulové vrstvení, což znamená mít tyto tři vrstvy: 1) První vrstva na odvod potu od těla 2) udržení tepla 3) Ochrana před vnějšími vlivy. Pokud toto dodržíte, měly byste se při běhu cítit dobře bez přehřívání či naopak mrznutí.

Co musí a nesmí mít správné běžecké boty? 

Hlavně to musí být běžecké boty, nic jiného. Je to široké téma, nejjednodušší je jít do sportovní prodejny, ideálně do běžecké speciálky, kde vám poradí. Popřemýšlejte, jak často budete obuv používat, po jakém povrchu běháte a jaký máte došlap – zda neutrální nebo potřebujete podporu klenby.

Rada, díky které si běh užijete?

Běhejte s radostí a protože chcete, ne protože musíte. Udělejte si z běhání zálibu a ne povinnost. A hlavně na sebe buďte pyšní a nezapomínejte se odměnit, třeba novým přírůstkem do vašeho běžeckého šatníku.

autor

Barbora Langer

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení