Posedlost zdravým životním stylem
Ortorexie – aneb, kdy už to zavání průšvihem? Když touha po zdraví a kráse převálcuje rozum.
Když se řekne anorexie či bulimie všichni víme, o co jde. Co když ale řeknu pojem ortorexie? Napadne Vás vůbec, že by to mohlo mít co společného s výživou? Jde totiž o novodobou poruchu týkající se příjmu potravy.
Ortorexie je definována jako chorobná posedlost zdravým životním stylem a zdravím z pohledu stravování.
Asi si řeknete: "Co je špatného na tom, že se člověk stará o to, co jí a jak vypadá? Není to náhodou to, co vy všichni nutriční terapeuti a výživový poradci neustále hlásáte, že bychom měli dělat?"
Tato porucha je ze začátku nenápadná. Začíná to obyčejnou potřebou jíst zdravě, kvalitně a přiměřené množství. Na tom by vcelku skutečně nebylo nic špatného, protože zdravá strava je základním předpokladem spokojeného a kvalitního života. Problém nastává tehdy, kdy se ze sledování vlastního jídelníčku stane posedlost.
Životní styl se stal fenoménem, módou ale i nebezpečnou závislostí.
Každý extrém škodí a tato chorobná posedlost zdravým a biologicky čistým jídlem je takovou nevlastní sestrou anorexie a bulimie.
Kdo trpí ortorexií?
Lidé, ve kterých jídlo vyvolává jakékoliv nepříjemné pocity, úzkostné stavy, či deprese. Představa sníst kousek čokolády v nich vyvolává stres tak jako v lidech, kteří se bojí výšek, a vy je pošlete na rozhlednu. Strach z výšky je normální, strach z jídla nikoli. Při této poruše přicházejí často výčitky svědomí, že jste snědli něco, co určitě uškodí Vašemu zdraví, nebo po čem onemocníte a nakonec umřete.
Jaké jsou nejčastější příčiny
- Plánuji si jídelníček do posledního detailu
- Zapisuji si každý gram všeho, co jsem snědl/a
- Neustále hledám nejnovější výživové doporučení
- Nad partnerovou pizzou k večeři ohrnuji nos a dám mu přednášku o rakovině
- Při nákupu strávím dlouhé hodiny čtením složení produktů
- Vyhýbám se poctivě všem ,,jedům" jakými jsou - lepek, sůl, cukr, éčka, barviva, konzervanty
- Nechodím do restaurací, protože bych neměl/a 100% kontrolu nad svým talířem
- Nechodím na oslavy, večírky a sešlosti s kamarády, protože oni budou určitě jíst brambůrky a na to já se nemůžu ani koukat
Ortorexie snižuje kvalitu života
Ortorektik postupem času ze svého jídelníčku vyřazuje čím dál tím více potravin, o kterých se dočetl či doslechl, že nějakým způsobem negativně ovlivňují zdraví. Vůbec nehledí na to, jestli jsou dané informace pravdivé a vědecky podložené. Neuvažuje racionálně. Vidí někde nápis ,,Lepek způsobuje rakovinu střev!" a už nikdy klasické pečivo nedá do pusy. S vyřazováním potravin jde ruku v ruce i postupně snižovaný příjem energie. Po všech těch článcích na internetu už totiž nezbývá moc potravin, které by mohl člověk bezstarostně jíst. Poté přichází na řadu podvýživa, chudokrevnost, řídnutí kostí, vypadávání vlasů, zhoršení stavu pokožky, nebo nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykémii).
Problém nastává tehdy, kdy se člověk není schopen najíst, pokud nemá po ruce podle něj ty nejvhodnější potraviny. Postupně se narušují vztahy s přáteli, rodinou i kolegy v práci. Než aby s nimi trávil společný čas, raději se vymluví na nemoc a zůstane doma.
Pomoci takovému člověku je těžké, ale ne nemožné.
Stejně jako u všech jiných psychických poruch. Nemocný si musí nejprve přiznat, že má problém. Bez toho bude veškerá léčba odborníků i pomoc okolí zbytečná.
Slovo na závěr
Zabývat se zdravou stravou je důležité. Důležitější je však s ničím to nepřehánět. Při touze za krásnějším a zdravějším já se často pouštíme do nesmyslných diet a neopodstatněného vylučování některých potravin či makroživin z jídelníčku. To je důvod, proč dochází v naší stravě k nedostatku vitamínů, minerálů, komplexních sacharidů, tuků či stopových prvků a naše zdraví tím spíš trpí, než že bychom mu prokazovali službu. Nepouštějte se do žádných extrémů. Neberte si příklad z upravených instagramových fotek, ani z vyrýsovaných postav závodníků před fitness soutěžemi. Pečlivě si vybírejte to, koho na sociálních sítích sledujete a co daný expert doporučuje. Ke svému zdraví přistupujte s rozumem. To je to nejlepší, co pro něj můžete udělat.
Zdravé dobroty a doplňky stravy najdete na DAFIT.cz
TEREZA - DAFIT tým
Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz
Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.