Pravda o suplementech

Proč potřebujeme hořčík neboli magnesium - co je dobré vědět o minerálu, bez kterého se neobejdeme

Psát o hořčíku může na první pohled vypadat jako nošení dříví do lesa. Zřejmě každý už o tomto důležitém minerálu slyšel nebo četl. Jenže jak známo, opakování je matkou moudrosti, proto si v dnešním článku krátce shrneme nejdůležitější fakta a přidáme zajímavost, kterou jste o hořčíku určitě nevěděli. 

Co je to hořčík a proč se mu říká magnesium

Aby mohlo lidské tělo správně fungovat, potřebuje celkem 21 esenciálních minerálů. Pět z nich označujeme jako makrominerály neboli elektrolyty, a protože si je tělo nedokáže vytvořit samo, musíme je přijímat ve stravě. Patří sem sodík, draslík, vápník, fosfor a právě hořčík. Ačkoli důležité pro zdraví jsou všechny minerály a žádný není tělem používán izolovaně, právě hořčík má mezi nimi výsadní postavení. Je to proto, že v lidském organismu „kecá skoro do všeho“. Hořčík je totiž nezbytný pro více než 300 enzymatických biochemických reakcí a má vliv na klíčové fyziologické funkce, zejména na srdeční rytmus, nervové funkce, proces stahování a uvolňování svalstva či cévní systém. Hořčík je potřebný pro tvorbu a zdraví kostí a zubů, kde zajišťuje přirozenou rovnováhu s působením vápníku. Zároveň funguje jako tzv. kofaktor, tedy složka enzymu, která je nezbytná mimo jiné pro odbourávání glukózy a tuku, syntézu bílkovin či regulaci tvorby cholesterolu. Hořčík je navíc často zmiňován v souvislosti s podporou spánku nebo jako prevence či podpůrná léčba psychického stresu a únavy. Bez hořčíku se neobejde ani přenos atomů, molekul nebo elektronů, a to téměř při každé chemické reakci v našem těle. A těch opravdu není málo. Chudák hořčík. Je v permanenci prakticky neustále a můžeme ho proto směle označit za největšího dříče lidského organismu.

V těle zdravého dospělého člověka ho najdeme přibližně 20-30 gramů, přičemž zhruba 60 % se nachází v krystalických minerálních mřížkách kostí a zubů, přibližně 1 % v krvi a zbytek v měkkých tkaních a vnitřních orgánech. Jak jsme si řekli, do těla ho musíme pravidelně doplňovat, a to nejlépe prostřednictvím stravy. Bohaté na hořčík jsou zejména potraviny s vysokým obsahem vlákniny, například luštěniny, celozrnné výrobky, brokolice a listová zelenina, ořechy, dále část mléčných výrobků, káva a samozřejmě minerální vody. Podle Světové zdravotnické organizace ovšem až jedna polovina dospělé populace dostatek hořčíku ve stravě nepřijímá. Na vině jsou zejména demineralizované průmyslově zpracované potraviny, oxidační stres (nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku a schopností organismu detoxikovat) a stále vyšší fyzické a psychické nároky. Biologické nastavení lidského těla se totiž za posledních 10 000 let prakticky nezměnilo, zato požadavky, které na své tělo klademe, jsou často až nepřiměřeně vysoké. 

Zřejmě už jste zaslechli, že jako ekvivalent výrazu hořčík se někdy používá výraz magnesium. Toto slovo pochází z řečtiny a odkazuje na oblast ve střední části Řecka, kde byl podle historických pramenů tento krystalický kov objeven. Dnešní název ovšem určil až anglický chemik Sir Humphry Davy, který v roce 1808 jako první na světě tento prvek izoloval a pojmenoval.

Hořčík a jeho důležitost | NaMaximum

   

Kdo by měl užívat doplňky stravy s hořčíkem

Jestliže tento článek čtete při pobytu v protialkoholní léčebně u Apolináře, či v jiném podobně zaměřeném zařízení, vězte, že hořčík by se měl od nynějška stát vaším oblíbeným minerálem. Alkohol totiž významně snižuje jeho hladinu v organismu. A protože málo hořčíku znamená komplikace pro takřka všechny životní funkce, je jeho pravidelné doplňování ve vašem nejlepším zájmu. 

Bohužel, stejnými obtížemi mohou trpět i lidé s diabetem 2. typu. Vysoká hladina glukózy totiž narušuje oběhový systém a hladina hořčíku v těle diabetika tak může být až o 50 % nižší, než kolik činí optimální hodnota. Bez zajímavosti také není, že při opakovaných studiích zaměřených na hladinu hořčíku u hospitalizovaných pacientů, byla zjištěna přímá kauzální úměra mezi závažností zdravotního stavu a nízkou hladinou hořčíku v těle zkoumaných osob. 

Jako kdyby to nestačilo, vstřebávání a zadržování hořčíku v těle navíc narušují desítky běžně užívaných léků, zejména antibiotik, diuretik či léků na astma a alergie. 

Významně zvýšenou potřebu hořčíku ovšem nemá jen organismus alkoholiků, nemocných a hospitalizovaných. Hořčík nám prostřednictvím potu ubývá také při fyzické aktivitě, zejména při sportu, a to skutečně velmi rychle. Jeho snížená hladina pak může vyvolat celou řadu akutních zdravotních potíží, zejména křečí, zácpy a bolestí hlavy. Jak to řešit? Využít doplňky stravy s obsahem hořčíku. Je totiž neoddiskutovatelným faktem, že bez hořčíku by v lidském těle nefungovalo správně zhola nic.

Zvláštní kapitolou tvoří potřeba příjmu hořčíku u těhotných žen a kojících maminek. Během těhotenství je hořčík důležitý kvůli zvýšenému riziku křečí, které nejčastěji postihují lýtka. Zmínit musíme také pozitivní působení hořčíku na stabilitu nervové soustavy a krevní tlak, ale nejvýznamnější je vliv hořčíku pro správný vývoj plodu. Odborníci proto doporučují navýšit v tomto období příjem hořčíku o 20-25 %. Po narození dítěte, zejména v období laktace, potřebuje kojící maminka příjem hořčíku ještě navýšit, a to celkem až o 30-40 %.

Obecně platí, že dospělý člověk by měl denně přijímat nejméně 375-500 mg hořčíku v závislosti na pohlaví, věku, hmotnosti, a především s ohledem na zdravotní stav.

Vstřebatelnost hořčíku aneb nenechte se okrádat

U doplňků stravy s hořčíkem si musíte ohlídat jednu zásadní věc – v jaké formě je tento suplement nabízen. Některé formy hořčíku jsou totiž prakticky nevstřebatelné, nebo je jejich využitelnost tak nízká, že užívání takového doplňku stravy vůbec nedává smysl. Smutnou skutečností je, že naprostou většinu těchto nekvalitních produktů dostanete v lékárně. Etika jde bohužel někdy v lékárnách stranou a pokud si výslovně neřeknete, jaký hořčík chcete, velmi pravděpodobně dostanete za své peníze prakticky bezcenný produkt. Stejné je to s hořčíkovými doplňky stravy zakoupenými v obchodních řetězcích. Nenechte se nalákat na tubičku s rozpustným hořčíkem u pokladny vašeho diskontního obchodu, protože si de-facto kupujete pouze drahý rozpustný šumák. Jak tedy poznáte, který hořčík si nikdy nekupovat? Je to jednoduché. Pokud je jako účinná látka na obalu uveden magnesium oxid tedy oxid hořečnatý, vyhněte se mu obloukem. Vstřebatelnost této formy hořčíku se pohybuje okolo 3-4 %. Naopak správnou formou s vynikající mírou vstřebatelnosti jsou výrobky, kde účinnou látku tvoří hořčík ve formě bisglycinátu neboli chelátu. Alternativou je pak forma malátová a u osob s kardiovaskulárními obtížemi je vhodný hořčík ve formě taurátu. 

Magnesium-Mangel: Mehr als nur ein Wadenkrampf | APOTHEKE ADHOC

Chuck Norris mezi minerály 

Kromě všech výše zmíněných vlivů na lidské zdraví má hořčík v těle ještě jednu mimořádně důležitou roli. Podobně jako Chuck Norris, je tento minerál zcela výjimečný, a jako jediný dokáže zvládnout specifické zadání, nad kterým ostatní jen krčí nos. Nejedná se totiž o žádnou navoněnou práci. Hořčík má nezáviděníhodný úkol, a to pohybovat stolicí ve vašem tlustém střevě a posouvat ji ve vhodné konzistenci správným směrem. Jeho práce končí až okamžikem, kdy je celá akce završena žblunknutím v toaletě. Jak asi sami cítíte, je to další důvod, proč dostatečný příjem hořčíku nepodceňovat.  

Nejlepší hořčík ve formě doplňku stravy

Pokud jste dočetli až sem, rádi vám teď pomůžeme, jaký hořčík vybrat. Pokud preferujete rozpustnou formu, sáhněte po unikátním produktu Magnesium Drink od značky ATP®, který je složen ze tří forem hořčíku – citrátu, bisglycinátu a mléčnanu. A právě tato kombinovaná forma je pro lidský organismus nejlépe vstřebatelná a také využitelná. Přidané vitamíny B2, B3, B6, B12 a vitamín C už jenom podtrhují výjimečnost tohoto výrobku. Magnesium Drink ATP® se dá pořídit v příchutích pomeranč, mango a malina. Namíchaný drink je ideální konzumovat každý den, nejlépe večer před spaním.

 Jestli se však nechcete zdržovat mícháním nápoje a raději užíváte doplňky stravy ve formě kapslí, nabízíme vám jako alternativou další výrobek české značky ATP® – Magnesium Chelate z řady Vitality, tedy produkt, který se řadí mezi to nejlepší, co se dá na českém trhu koupit. 

Ať už si vyberete hořčík v sypké podobě, nebo ve formě kapslí, z pohledu vstřebatelnosti, účinnosti a poměru výkon/cena, nemají výrobky značky ATP® na českém trhu konkurenci.               



Michael Anděl

DAFIT® Team



Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení