Pravda o suplementech

Trávicí enzymy – kdy a proč je užívat a jak fungují

Výzkumem fungování lidského těla se denně zabývají týmy vědců po celém světě. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že už o jeho principech víme úplně všechno, ještě zdaleka tomu tak není. Existují totiž oblasti lidského těla, jejichž studiu se musíme nadále usilovně věnovat, abychom pochopili všechny souvislosti a dokázali správně vyhodnotit, jak s nimi co nejlépe nakládat. Právě sem patří celý gastrointestinální trakt, tedy střevní mikrobiom a enterální nervový systém. Díky vědeckému pokroku, zejména v oblasti sekvenování pomocí enzymatické reakce, už dnes víme, jaký význam mají pro mikrobiom (zažívací trakt) nemoci, věk, prostředí, stres, těhotenství a jak zásadním faktorem je způsob stravování. O mnoha dalších vlivech toho ovšem ještě nevíme dost na to, abychom mohli považovat mikrobiom za dostatečně zmapovaný a detailně prozkoumaný. Jedno je ale jisté nade vší pochybnost. Dobré trávení je absolutně klíčovým předpokladem celkového fyzického i duševního zdraví.

 

Lze zpomalit stárnutí?

Prvním, kdo dokázal správně popsat proces vnitrobuněčného trávení a jeho zákonitosti, byl brilantní ruský přírodovědec a biolog Ilja Iljič Mečnikov. Za svou celoživotní práci v této oblasti získal v roce 1908 Nobelovu cenu a metodika jeho výzkumu je dodnes základem pro další detailní zkoumání mikrobiomu. Jedním z převratných zjištění tohoto génia bylo také popsání vlivu střevní mikroflóry na proces onemocnění a stárnutí, z čehož Mečnikov vyvodil logický závěr – nemoc a gerontologický proces (stárnutí) vždy začíná ve střevech a oba tyto faktory lze účinně ovlivnit, respektive zpomalit. Klíčem k tomu je podle Mečnikova volba stravy a zejména přiměřená konzumace probiotických kultur (o probioticích a jejich vlivu na zdraví už jste si mohli přečíst zde). S tímto závěrem souhlasí i dnešní věda.

 

Když se sbíhají sliny aneb trávicí enzymy v akci 

Chceme-li porozumět funkci trávicích enzymů, měli bychom začít od Adama. Pojďme si tedy nejprve říct, co jsou to trávicí enzymy a kde je najdeme. Trávicí enzymy jsou látky na bázi bílkovin a tvoří zásadní součást střevního mikrobiomu. Tvoří se přirozenou cestou ve slinivce a v menším množství je najdeme také ve slinných žlázách. Až příště někoho uslyšíte, jak reaguje na vůni jídla výrazem „sbíhají se mi sliny“, můžete dotyčného ohromit svými vědomostmi a vysvětlit mu, že u něj právě došlo k situaci, kdy jeho čichové receptory poslaly zprávu do mozku, který na základě této informace spustil přípravu na proces příjmu potravy a zároveň vydal pokyn k iniciaci trávicích enzymů ve slinách prostřednictvím kyseliny chlorovodíkové. Zajímavostí je, že na rozdíl od jiných přenosů odehrávajících se mezi mozkem a některým z tělesných orgánů, tento konkrétní posun informací a následných pokynů není nijak závratně rychlý a mnohdy trvá i několik vteřin. Schválně si to někdy zkuste – nasajete vůni oblíbeného pokrmu (funguje to zejména u těch teplých), nadechněte se a pokuste se uvědomit si, jak dlouho trvalo, než se vám začaly tvořit sliny. Vteřinku, dvě, tři? Co z toho plyne? Trávicí enzymy prostě nejsou na žádné zbytečné kvaltování připraveny. V klidu se rozmyslí a pak se rozhodnou. A jak dobře víme, mělo by tomu tak být při celém procesu souvisejícím s konzumací potravy. Jíst bychom měli v klidu a beze spěchu, pečlivě v ústech každé sousto před spolknutím rozmělnit, zejména proto, abychom trávicí enzymy zbytečně nevyděsili a ulehčili jim náročnou práci při štěpení potravy.

 

 

Jaké trávicí enzymy známe, co mají na práci

Trávicí enzymy jsou nedílnou součástí lidského organismu a mají roli, kterou nelze ničím nahradit. V těle jich najdeme přibližně 3000 druhů a rozdělujeme je do tří základních skupin – enzymy typu amyláza, které štěpí škroby a sacharidy na cukry, dále typu proteáza, které štěpí bílkoviny na aminokyseliny, a enzymy typu lipáza, které štěpí tuky a oleje na glycerol a mastné kyseliny. Trávicí enzymy jsou středobodem veškerého procesu trávení a mají zásadní vliv nejen na správné využití přijímané potravy, ale bez přehánění také na funkčnost všech ostatních orgánů, a to bez výjimky. Kromě svého hlavního poslání, tedy štěpení potravy, mají trávicí enzymy za úkol podporovat ničení toxinů, a také tvorbu a udržení svalstva. Pokud se stane, že má tělo nedostatek trávicích enzymů nebo nefungují dostatečně rychle, buďte si jisti, že vám to tělo velmi rychle a dostatečně přesvědčivě oznámí. Mezi typické příznaky, které nás upozorňují na skutečnost, že v těle něco není v pořádku, patří pálení žáhy, nadýmání, plynatost, bolest břicha, průjem nebo zácpa, a aniž si to uvědomujeme či dáváme do příčinné souvislosti, rapidně se změní také naše nálada. Vliv špatné funkčnosti trávicího traktu na psychiku je totiž prokazatelný a velice přímočarý.  

 

Ať nedopadneme jako Tiberius Claudius Drusus

Z historie známe příklady, kdy špatné zažívání jednotlivce ovlivňovalo osudy lidí nebo dokonce celých národů. Když v roce 41, po smrti šíleného císaře Caliguly, nastoupil na římský trůn Tiberius Claudius Drusus, impérium v něm získalo nadšeného stavitele, vzdělaného historika, ale také nevyzpytatelného a prchlivého panovníka. Jeho nálady ovlivňovalo množství chorob, které ho provázely už od dětství a mezi něž patřila také závažná porucha činnosti zažívacího traktu. Kvůli této poruše, způsobené velmi pravděpodobně nedostatečnou či omezenou činností trávicích enzymů, trpěl Claudius nadýmáním, plynatostí a silnými bolestmi břicha. Pod vlivem těchto stavů býval císař vznětlivý, urážlivý, neurotický a podle některých historických pramenů právě v takových chvílích činil i ta nejdůležitější rozhodnutí, včetně příkazů k popravě, odeslání do vyhnanství, nebo pokynů k zahájení vojenských tažení. V této souvislosti na vás máme malou prosbu. Až si příště dopřejete husu s deseti knedlíky, zapijete to dvěma pivy, navrch si dáte rakvičku se šlehačkou a nebude vám dobře od žaludku, prosím, odložte své rozhodnutí o vojenské invazi do Kostariky na dobu, kdy nebudete pod vlivem negativních emocí, způsobených bolestmi břicha.

 

Slinivka - proč má smysl jí šetřit a jak s tím souvisí Rambo

Propojenost a komplexnost celého gastrointestinálního traktu na fungování těla se projevuje také v nezastupitelné roli slinivky břišní, odborně nazývané pankreas. Tento nepárový orgán, který měří jen něco okolo 16 centimetrů a váží zhruba 75 gramů, dokáže během jediného dne vyprodukovat až 2 litry pankreatické šťávy, tedy tekutiny, jejíž součástí jsou právě trávicí enzymy. Slinivka je citlivým orgánem, který není radno podceňovat a rozhodně není rozumné ho přetěžovat. Kromě trávicích enzymů totiž vytváří životně důležitou látku – inzulin. A bez inzulinu není lidské tělo schopno efektivně fungovat. Ačkoli se jen neradi pouštíme do poučování, snad od nás dnes jedno malé přijmete. Pro vaše zdraví je velmi, opravdu velmi důležité, abyste svou slinivku nepřetěžovali! Proto prosím nepodceňujte možné dopady špatného stravování na fungování vlastního mikrobiomu. Má-li slinivka příliš napilno, nebo nestačí-li včas udělat svou práci, může začít selhávat a náprava bývá opravdu obtížná. Vzpomeňte si na to, až budete večer uvažovat, zda si dát ještě jednoho panáka nebo slupnout třetí vepřové koleno. Stravovacími návyky totiž funkci slinivky a celého zažívacího traktu zásadně ovlivňujeme. A ruku na srdce – zlepšit je, není nijak složité. Lze toho dosáhnout konzumací vyvážené stravy ve správném poměru sacharidů, tuků, bílkovin a vlákniny. Navíc existuje celkem triviální, ale obvykle dostačující pravidlo, podle kterého k harmonizaci zažívacího traktu většině lidí stačí mírně upravit poměr přijímaných živin. Lehce se uberou tuky a sacharidy a celkový kalorický příjem se vykompenzuje doplněním stravy o množství vlákniny, výživově odpovídající úbytku tuků a sacharidů. Jednoduché, že? Vyprávět by o tom mohla řada pacientů, kterým se po úpravě jídelníčku zlepšila kvalita trávení a tím i kvalita života. Příkladem může být herec Richard Crenna, kterého můžete znát jako plukovníka Trautmana ze série akčních filmů, ve kterých byl hlavním hrdinou slavný John Rambo. Crenna trpěl vážnou poruchou funkce slinivky, a přesto dokázal s tímto handicapem žít dalších deset let po stanovení diagnózy. Zvládnul to mimo jiné díky úpravě jídelníčku zohledňující sníženou výkonnost tohoto životně důležitého orgánu.

 

Co dělat, když vyvážená strava nestačí?

Bohužel není vyloučeno, že ačkoli se stravujeme zdravě, sportujeme a žijeme aktivně, naše tělo si s některými potravinami, jejich množstvím, či kombinací samo neví rady a neprodukuje potřebné množství trávicích enzymů, což lékaři označují jako pankreatickou insuficienci. Bez trávicích enzymů se ale neobejdeme. Při jejich nedostatku se kromě špatného trávení, zpomalení metabolismu a narušení imunity, může rozvinout i závažnější onemocnění, mezi která patří celiakie, Crohnova nemoc, reflux (chronické pálení žáhy) či syndrom dráždivého tračníku. V takovém případě se nabízí účinná pomoc ve formě vhodných doplňků stravy. Ty bychom mohli rozdělit na dvě základní kategorie – enzymy na bázi laktázy, které se hodí při intoleranci laktózy, a komplexní trávicí enzymy, které kompenzují celkový nedostatek slinivkou vytvořených trávicích enzymů v zažívacím traktu či obtíže způsobené obtížně stravitelným jídlem.

 

80 milionový polibek a jaké enzymy vybrat pro suplementaci  

Jedním z přirozených způsobů, jak posilovat střevní mikroflóru a celkovou imunitu, je líbání. Ne, nežertujeme. Líbání (se) se zdravým protějškem, má celou řadu pozoruhodných a přínosných benefitů. Během desetivteřinového polibku si zúčastnění vymění přibližně 80 milionů bakterií a mnoho studií prokazuje následnou zvýšenou odolnost aktérů vůči infekcím a nemocem, terapeutický vliv na bolesti hlavy, alergie a stres. Vášnivý polibek navíc aktivuje uvolňování neurotransmiterů, zejména adrenalinu, dopaminu a endorfinu, přičemž tyto látky mají prokazatelně příznivý účinek na funkci mozku a imunitní systém. Jenom s líbáním si však naneštěstí nevystačíme. Chceme-li se vyhnout obtížím spojeným s trávením laktózy, můžeme jako výtečný doplněk stravy použít výrobek firmy Scitec® s výstižným názvem Lactase Enzyme, který pomáhá rozkládat laktózu z mléka a mléčných výrobků na jednoduché cukry, glukózu a galaktózu. Na obdobném principu jako Lactase Enzyme od firmy Scitec® funguje i skvělý produkt předního českého výrobce, firmy EXTRIFIT®, který se jmenuje Enzyme! Lactase. Extrifit® se prostředkům pro podporu trávení věnuje velice systematicky a účinnost Enzyme! Lactase potvrzuje dlouhodobě vysoká poptávka po tomto výborném přípravku.

 

Nemáme-li vlastních trávicích enzymů dostatek, nebo v případech, kdy potřebujeme proces trávení výrazně podpořit, nastartovat, urychlit, třeba poté, co jsme neodolali a dali si k obědu tataráček či jinou, stejně obtížně stravitelnou laskominu, jsou nám k dispozici hned dva vynikající komplexní suplementy plné trávicích enzymů. Prvním z nich je výrobek špičkové kanadské značky Webber Naturals, která pod názvem Digestive Enzymes nabízí kombinovanou porci potřebných rostlinných enzymů, vhodných přesně pro tyto situace. Jedná se o prvotřídní doplněk stravy, který funguje dokonale a splňuje vysoké kvalitativní předpoklady, které však u značky Webber Naturals považujeme za zcela samozřejmé. A teď si zkuste tipnout, kdo je výrobcem druhého indikovaného komplexního enzymatického doplňku stravy. Pokud jste hádali že EXTRIFIT, máte pravdu. Pod názvem Digestive Enzy7! nabízí značka EXTRIFIT® zcela unikátní komplex trávicích enzymů, který je neocenitelným pomocníkem pro správné štěpení živin. Digestive Enzy7! obsahuje vyvážený komplex hned 7 trávicích enzymů, které umožňují dokonalé trávení bílkovin, sacharidů, tuků i laktózy. Výrobek tvoří enzymy papain, alfa-amyláza, bromelain, laktáza, celuláza, neutrální proteáza a lipáza ve vysoce funkční formě a vyváženém složení. Rychlost, se kterou tento prostředek funguje, je opravdu mimořádná. Trpíte-li obtížemi spojenými s poruchou trávení, či potřebujete-li ulevit přeplněnému žaludku, Digestive Enzy7! od firmy EXTRIFIT® by určitě neměl ve vaší domácí lékárničce chybět.  

 

EXTRIFIT® i Webber Naturals nabídkou komplexních trávicích enzymů ve špičkové kvalitě a s výjimečnou účinností pomáhají těm z nás, kteří se bez pomoci doplňků stravy ve formě trávicích enzymů neobejdou.

 

Kompletní nabídku trávicích enzymů od Scitec®, Webber Naturals® a EXTRIFIT® najdete zde.

 

Michael Anděl

DAFIT Team

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení