Sportovní doplňky stravy, kdy je užívat?
Užívání doplňků stravy je u převážné většiny sportovců stejně běžné jako konzumace běžného jídla. Je to vcelku logické, protože cílem sportovců jsou primárně tyto dvě věci: navýšení fyzického výkonu a také zkvalitnit a urychlit regeneraci po sportovním výkonu. V dnešní době není jednoduché se v nabízených produktech orientovat, mnohé doplňky stravy slibují právě například urychlení regenerace a bohužel ne vždy jsou funkční a fungují.
Užívání doplňků stravy je určitě vhodné, ale je důležité vědět, které doplňky stravy vy konkrétně potřebujete a také v jakých dávkách.
Trh se sportovními doplňky stravy nabízí nepřeberné množství produktů. Nejvíce se v posledních letech prodávají proteinové doplňky, což většinu z nás bude zřejmě inspirovat a také si proteinový prášek budeme chtít pořídit. Nezapomínejte však na to, že vysoká četnost užívání proteinových prášků je zkreslena nadměrným užíváním proteinů a současně i jejich poměrné intenzivní mediální propagací v oblasti fitness a silových sportů. Nenechte se proto tímto strhnout, ne vždy je protein správná volba, může dojít k předávkování bílkovinami, které způsobuje překyselení organismu a přetížení jater a ledvin a výsledkem je pak snížení výkonnosti i zpomalení regenerace. Na druhou stranu většina populace nemá ve stravě dostatečné zastoupení bílkovin, tudíž je pravděpodobnost předávkování bílkovinami poměrné nízká.
Obecná rada tedy zní, sportovní doplňky stravy zařazujte vždy až po ustálení svého stravovacího režimu, jejich volba by se měla odvíjet od vašich potřeb, kvality a tipu stravování. Mějte na paměti, že se liší výživové sportovní doplňky pro aerobní a anaerobní sportovní aktivity a také zdali jde o vrcholového či rekreačního sportovce.
Další důležitá věc, která ovlivní efektivnost užívání sportovních doplňků stravy je správné dávkování. Uváděná doporučení na etiketách doplňků stravy určených pro sportovní výživu nejsou zatím tak přísně omezována jako u multivitaminů nebo u bylinných extraktů. V mnoha případech se setkáte s doporučovaným množstvím, která byla testována na vrcholových sportovcích, jejichž metabolismus pracuje odlišně než u běžného člověka a často tak dochází k naprosto zbytečnému předávkování i při užívání doporučovaných dávek. V tomto případě není možné navrhnout nic jiného, než opatrné a průběžné individuální testování jednotlivých preparátů při vašich sportovních aktivitách. Je to ten nejefektivnější a nejpřesnější způsob, jak zjistíte, jaké dávky jsou vhodné právě pro vás. Chápu, výše uvedené informace jsou hodně obecné a pro většinu z vás konkrétně nic neříkající. Hlavním důvodem tohoto obecného doporučení je to, že u sportovců díky odlišnému způsobu tréninku, a stupni zatížení je potřeba prostě a jednoduše zkoušet a pozorovat jaký daná dávka doplňku stravy přinesla efekt ve sportovním výkonu. V praxi později zjistíte, že díky tomuto systematickému přístupu získáte pro vás ty nejpřesnější informace a budete tak dosahovat lepších sportovních výkonů a vyvarujete se tak nadbytečnému přijmu některých suplementů.
autor
Barbora Langer
Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.