Zdravý životní styl

Detoxikace jater – klíč k očistě celého těla

Ve Starověkém Řecku byla lidská játra považována za střed duše a zdroj emocí. Významnou roli hrála také v mytologii, což potvrzuje antická legenda o nesmrtelném Prométheovi, kterého za jeho opovážlivost a náklonnost k lidem potrestal Zeus. Připoutal ho k hoře a povolal orla, aby mu každý den snědl játra. Prométheovi ale játra neustále dorůstala, což jeho trest činilo obzvlášť krutým. Z této antické báje vyplývá, že informacemi o významu jater pro lidské tělo a znalostmi o jejich schopnosti regenerace disponovali naši předkové už 800 let před Kristem.

Jak fungují játra, kde je najdeme a co mají za úkol

Játra jsou největším vnitřním orgánem lidského těla. Jedná se o komplexní ústrojí rozměru menšího ragbyového míče, které můžeme přirovnat k vysoce výkonné a flexibilní filtrační jednotce. Jejich hmotnost činí u dospělého člověka zhruba 1,5 kg a najdeme je v pravé horní části břicha pod bránicí, bezprostředně nad žaludkem. Vypadají sice nenápadně, ale tím se nenechte mýlit. Jedná se o mimořádně složitý metabolický orgán, který plní více než 500 úkolů současně. Prochází jimi doslova vše, co naše tělo v průběhu života přijme. Role jater pro naše zdraví je prostě zásadní na jejich správné činnosti závisí bezmála vše – od psychické rovnováhy, přes fyzickou kondici, až po celkovou délku života. Teď se pohodlně usaďte, protože v příštích čtyřech hodinách si podrobně povíme o každé z jednotlivých funkcí jater. Cože? Tolik času nemáte? Dobrá, povíme si tedy jen o těch nejdůležitějších. 

Primárním úkolem jater je filtrovat krev, zachycovat toxiny, bakterie, chemikálie a další odpadní látky, neutralizovat je a třídit. Poté je játra musí prostřednictvím příslušných vylučovacích orgánů, a za pomoci žluči, dostat pryč z těla. A to ve formě kapalné – prostřednictvím ledvin, nebo pevné – přes střevní systém. Játra řídí metabolismus, přirozenou formou detoxikují organismus a neustále pročišťují krevní oběh. Slouží také jako úložiště důležitých vitamínů, minerálů a nespotřebovaného cukru ve formě glykogenu, který štěpí na glukózu, jenž následně tělo využívá podle potřeby jako energetické palivo. To jsou ale jen některé z činností, které naše játra bez přestání vykonávají. Tento fascinující orgán také udržuje hormonální rovnováhu, koriguje tělesnou hmotnost, hlídá hladinu aminokyselin, produkuje bílkoviny, enzymy a vytváří látky potřebné pro srážlivost krve.

Játra – přetěžované centrum vnitřních orgánů

Játra jsou bezpochyby největším dříčem lidského organismu a zvládají ohromující množství činností současně. Nejenže neúnavně zásobují tkáně potřebnými látkami a zbavují tělo škodlivé zátěže, ale doslova pomáhají ostatním orgánům udržet nás při životě. Stačí jim k tomu jediné. Abychom je zbytečně a bezdůvodně nepřetěžovali. Játra jsou sice naprostým přeborníkem v multitaskingu, ale nechováme-li se k nim rozumně, jejich činnost se postupně zpomalí a v krajním případě úplně zastaví. Jako každý pracant totiž potřebují občas dovolenou a také důkladnou očistu

Možná zní jako protimluv, řekneme-li, že i náš hlavní detoxikační orgán někdy vyžaduje detox, ale má to svou logiku. Představte si svá játra jako filtr u vysavače. Dlouho jen dělá, co má, ale pokud ho nečistíte, postupně se ucpe a přestane plnit svou roli. A nepochopíte-li včas, co se děje, může se stát, že přestane fungovat nejen filtr, ale celý vysavač. A stejné je to s lidským tělem. Játra trpělivě a zodpovědně čistí, filtrují, zbavují nás zátěže a podporují další orgány, ale nedopřejeme-li jim odpočinek a prostor pro regeneraci, postupně je to přestane bavit. Důsledky pro fungování našeho organismu mohou být v takovém případě fatální.

Co játra zvládnou a co jim škodí

Játra jsou jediným orgánem v lidském těle, který je schopen takřka úplné regenerace. Umí se flexibilně přizpůsobovat různým formám zátěže, dokáží krátkodobě zvýšit svou filtrační kapacitu a mají unikátní schopnost dorůstat. Poradí si tedy téměř ve všech situacích. A právě slovo „téměř“ je v tomto případě klíčové. Aby totiž játra mohla dělat všechnu svou práci opravdu dobře a dlouhodobě, nemůžeme po nich chtít zázraky. 

Co tedy játra nejvíc zatěžuje? Hlavními „pachateli“ jsou alkohol a rafinovaný cukr. Jejich nadměrná konzumace dávám játrům pořádně zabrat a významně omezuje jejich výkonnost. Při dlouhodobém nadužívání těchto látek pak přetížená játra utlumují svou činnost a nezbavují tělo toxinů dostatečně rychle. 

Alkohol a cukr ale bohužel nejsou jedinými rizikovými faktory. Asi vás nepřekvapí, že játrům zásadně škodí drogy, a to i tzv. rekreační. Zmínit ale musíme, že zátěží pro celý organismus jsou také léky. Játra totiž musí léky metabolizovat a přeměňovat do využitelných forem, a zároveň rychle zbavovat organismus přidaných toxinů a balastních látek. Protože se jedná o komplikovanou činnost, část toxinů zůstává v těle aktivní déle, než bychom potřebovali, což nepříznivě ovlivňuje funkci střev a efektivitu metabolismu. Při dlouhodobém užívání léků nebo při užívání vyšších než doporučených dávek, pak mohou vznikat kumulované chemické sloučeniny, odolné vůči běžným způsobům rozkladu, které se ukládají v játrech a střevech, a způsobují řadu zdravotních obtíží.

Varovné signály a příznaky, aneb jak poznat, že játra nefungují správně

Podobně jako u jiných zdravotních obtíží, i v případě jater nám tělo dokáže dát srozumitelně najevo, když se děje nějaká neplecha. Signály, které játra vysílají, jsou nepřehlédnutelné. My je musíme jen správně interpretovat. A to není nijak složité. Vyskytne-li se u vás některý z následujících symptomů, nebo objeví-li se jich dokonce více najednou, měli byste zpozornět.


• Snadno vznikající modřiny
• Zažloutlá kůže a bělma očí
• Bezdůvodné bolesti břicha, plynatost
• Tmavší barva moči, a naopak světlejší barva stolice
• Svědění, kožní problémy
• Otoky spodní části nohou a kotníků
• Únava, nechutenství, nevolnost
• Tělesný zápach a zápach z úst
• Přecitlivělost na kosmetické výrobky
• Zhoršení kognitivních funkcí – paměť, schopnost koncentrace
• Nelogické výkyvy tělesné hmotnosti

Jak pročistit játra a jak je udržet zdravá

Rozhodnete-li se k očistě, nechtějte vše najednou. Nějaký čas to zabere. Játra prostě nelze pročistit přes noc. Nejčastější chybou je proto domnívat se, že když do sebe budete pár dní ládovat detoxikační doplňky stravy, není třeba dělat nic, jen si hodit nohy na stůl a čekat na zázrak. Žádný se nestane. Klíčově důležitá je totiž posloupnost očisty. Vypadat může například takto:

Krok 1vynechte ze své stravy alkohol, kofein, rafinovaný cukr, slazené nápoje, povzbuzující substance a doplňky stravy(kromě syrovátkového proteinu) a také léky, s výjimkou těch, bez kterých se neobejdete. Pijte vodu s citrónem. Praktikujte po dobu 7-10 dnů.

Krok 2 – pokuste se cíleně zařadit do svého jídelníčku potraviny, které pomáhají s očistou od toxinů. Mezi ně patří veškerá tmavá listová zelenina, dále kapusta, květák, brokolice, avokádo, citrusy, čočka, zelený čaj, červená řepa, kurkuma, mandle, maliny, ostružiny, borůvky nebo artyčok, a také jakékoli fermentované potraviny – třeba kombucha, kefír, kimči, nakládané zelí či okurky. Ale proboha – nejezte to všechno najednou! Prostě si vyberte potraviny, které vám chutnají a nečiní vám obtíže je dobře trávit. Nikdy se nenuťte do konzumace těch, které vám nesedí. Smyslem změny jídelníčku je doplnit antioxidační peptid glutathion (GSH) a nastartovat procesy, které pomohou játrům rychleji se zbavovat toxinů. Pijte dostatečné množství vody s citrónem. Praktikujte po dobu 2-3 týdnů.

Krok 3 –zvažte praktikování přerušovaného půstu, který trvá od 18 do 24 hodin. Nebojte se. Hlady neumřete. Je to překvapivě jednoduché. Na základě vlastní zkušenosti doporučujeme vyzkoušet následující variantu. Vyberte si den, kdy začnete. Ráno posnídejte, v poledne se dobře naobědvejte. A pak nic. Celý zbytek dne nejezte. Večer možná přijde malá krize, ale nepodlehněte, přesvědčte sami sebe, že hlad je jenom převlečená žízeň a odolejte! Ráno a dopoledne už to půjde mnohem lépe a v poledne se můžete znovu najíst. Až tento půst vyzkoušíte poprvé, zjistíte, že se dá zvládnout relativně snadno. Podstatné je, že jím povzbudíte přirozený proces buněčné obměny, tzv. autofagie a významně urychlíte očistu organismu od starých buněčných komponentů a patogenních organismů. V den půstu se vyhněte namáhavým fyzickým aktivitám. Průběžně pijte hodně vody s citrónem. Praktikujte dlouhodobě, a to alespoň jednou týdně.

Krok 4 – poťte se. Pokud je to jen trochu možné, zapojte co nejčastěji aktivity, při kterých se důkladně propotíte. Zda se budete potit při sportu (doporučujeme), v sauně (také doporučujeme) nebo při sexu (obzvlášť doporučujeme), necháme na vás. Toxiny totiž z těla neodchází jen prostřednictvím močové trubice a tlustého střeva. Významné množství jich můžeme z těla velmi efektivně dostat prostřednictvím pokožky, a to právě při pocení. Potíte- li se, musíte doplnit tekutiny. Pijte tedy hodně, opravdu hodně vody s citrónem. Praktikujte co nejčastěji.

Krok 5 – pomozte si bylinkami. Za nejpřínosnější bylinu pro zdravá játra je už od nepaměti považován Ostropestřec mariánský. Jedná se o rostlinu podobnou bodláku, která obsahuje směs tzv. flavonolignanů, známých pod souhrnným názvem sylimarin. Této látce se připisují silné protizánětlivé účinky a schopnost významně posílit detoxikační činnost jater. Pokud ovšem nejste školení apatykáři, možná vám přijde vhod náš tip na výborný doplněk stravy, který obsahuje nejen ostropestřec mariánský, ale také další játrům prospěšné byliny.


Liver Max a Essential Liver – převratné doplňky stravy pro očistu jater

Všimli jste si, jak se v posledních letech proměnilo vnímání českých potravin v porovnání se zahraničními? Zřejmě mi dáte za pravdu, že kupovat lokální české potraviny je nejen správné, ale také chytré a bezpečné. Legislativní povinnosti pro české výrobce potravin a doplňků stravy, a s nimi související mimořádně přísný dohledový režim státních orgánů, totiž patří mezi nejdůslednější a nejpřísnější na světě. Mezi největší inovátory na trhu doplňků stravy patří brněnská značka Czech Virus. Při vývoji doplňků stravy se totiž řídí jednoduchým pravidlem – vyrábět produkty, které nemají konkurenci. A právě takovými jsou dva výjimečné doplňky stravy, zaměřené na očistu a podporu činnosti jater – Liver Max a Essential Liver. Složení těchto výrobků je prvotřídní a jejich účinnost doslova ohromující. Přidáte-li je do programu detoxikace a očisty svých jater, pomohou vám dosáhnout výsledku výrazně rychleji a efektivněji. 

Důležité je však zopakovat si, že samotné doplňky stravy vás nespasí, dokonce ani ty od firmy Czech Virus. Pro správný účinek je proto zařaďte až poté, kdy úspěšně praktikujete krok 2, popsaný výše. Dřívější suplementace by nemusela být dostatečně efektivní. 

19. dubna se každoročně slaví Světový den jater. Oslavte ho tak, že svým játrům dopřejete očistu. Dáte tak dárek sami sobě – pomůžete svému zdraví a dost možná si tak prodloužíte život.

Michael Anděl

DAFIT® Team

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení