Pravda o suplementech

Zinek – proč je důležitý, kdy hrozí jeho nedostatek a jak ho doplnit

Rok 1963 byl mimořádně bohatý na události, které se nesmazatelně zapsaly do světových dějin. Jen tak namátkou – v texaském Dallasu byl spáchán atentát na prezidenta J.F. Kennedyho; černošský aktivista Martin Luther King junior pronesl před Lincolnovým památníkem ve Washingtonu památná slova „Mám sen“ (I have a dream1 ); Karibské státy Kuba a Haiti zasáhl hurikán Flora, který si vyžádal téměř 6 000 lidských životů; a v Anglii se odehrála legendární Velká vlaková loupež2 , během které se skupina 15 lupičů zmocnila Královského poštovního vlaku na cestě z Glasgow do Londýna a ulehčila vládě Jejího Veličenstva o nevídaných 2,6 milionů liber sterlingů, což by dnes odpovídalo částce jedné miliardy korun.

V témže roce se ale odehrála také mimořádná událost na poli medicíny. Vědci a lékaři vůbec poprvé diagnostikovali pacienta s nedostatkem zinku, když dokázali popsat onemocnění, které prokazatelně způsobil právě nedostatek tohoto minerálu v těle pacienta. Z pohledu medicíny se jednalo o významný milník, který završil celé století výzkumu zinku a jeho vlivu na zdraví člověka. Asi vás ale nepřekvapí, že tomuto zjištění kromě zasvěcených odborníků věnoval pozornost jen málokdo. Světová média se zabývala zcela jinými tématy. Kromě atentátu na amerického prezidenta, především válkou ve Vietnamu, eskalací vztahu mezi jadernými mocnostmi a postupným rozpadem Britského impéria. S odstupem 60 let ale můžeme směle prohlásit, že právě definice zásadního významu zinku pro zdraví lidského organismu lze považovat za jednu z nejdůležitějších událostí roku 1963.

Jakou roli má v lidském organismu zinek

Zinek je životně důležitým esenciálním minerálem, který naše tělo nezbytně potřebuje. Organismus si ho sám vytvořit nedokáže a nemá žádný systém pro jeho dlouhodobé ukládání. Proto ho potřebujeme denně přijímat prostřednictvím stravy, nebo ve formě doplňků stravy. Zinek je nepostradatelným „kofaktorem“, což znamená, že se v lidském těle jako doprovodná látka spoluúčastní mnoha klíčových procesů.

Zinek přímo ovlivňuje více než 300 životně důležitých enzymatických reakcí. Má zásadní vlivna naši genetickou informaci v molekulách DNA, a také na molekuly RNA, která na buněčné úrovni řídí syntézu bílkovin z aminokyselin.

To ale není všechno, neboť zinek je kriticky důležitým prvkem také pro:

  • metabolický systém
  • smyslové orgány, zejména pro zrak, čich a chuť
  • funkční imunitu
  • zdraví pokožky
  • růst kostí a svalů
  • podporu hojení
  • kvalitu vlasů a nehtů
  • zdraví kostí a kosterního svalstva
  • období těhotenství a kojení
  • navýšení objevu svalové hmoty
  • libido a schopnost mužů se reprodukovat

Jak snadno poznat, že nám chybí zinek

Náš organismus je na přítomnosti zinku natolik závislý, že už jeho mírný nedostatek může způsobit závažné zdravotní problémy. Chybějící zinek tělo signalizuje velmi srozumitelně, a to především těmito projevy:

  • zhoršením zraku a bolestí očí
  • přecitlivělostí pokožky
  • obtížemi při hojení ran a zranění
  • úbytkem váhy a snížená chuť k jídlu
  • ztrátou vlasů
  • bolestmi břicha a průjmem
  • impotencí (u mužů) nebo ztrátou zájmu o sex

Pokud se u vás vyskytnou výše uvedené příznaky a zejména objeví-li se jich více najednou, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Pokud vás ošetřující lékař pošle na další vyšetření, což je logické, nebojte se požádat o vypsání žádanky na laboratorní určení hodnot zinku a mědi v krevní plazmě. Máte na to právo, tak se ho nestyďte využít. Na výsledky se podrobně vyptejte a nechte se poučit o dalším postupu. Budou-li hodnoty zinku nedostatečné, nebo v nesprávném poměru k mědi, lékař vám jistě určí přiměřenou léčbu, která by měla rozhodně zahrnovat suplementaci zinkem ve formě kvalitního doplňku stravy.

Měď a fytáty – časté příčiny nedostatku zinku

V předchozím odstavci jsme zmínili, že při podezření na nedostatek zinku je nutné vyšetřením zjistit v krevním testu také hladinu dalšího minerálu – mědi. Je to proto, že měď působí na zinek jako takzvaný antagonista. To v praxi znamená, že zvýšená hodnota mědi v krvi může významně omezit využitelnost zinku a de-facto tak způsobit jeho nebezpečný deficit. Na rozdíl od zinku je totiž měď pro tělo potřebná jen ve stopovém množství (pod 1 mg denně). Potíž spočívá v tom, že mědi přijímáme v potravě více než dost, a to zejména ve zdravých potravinách, mezi které patří třeba čočka, sezam, cizrna, vlašské a kešu ořechy, nebo houby shitake.

„Tak moment“, říkají si teď možná zasvěcení čtenáři. „Vždyť to jsou potraviny, které jsou doporučovány ke konzumaci kvůli obsahu zinku“, nebo ne? Ano. Je to tak. Jedná se o nutriční paradox. Potraviny bohaté na zinek jsou zároveň významným zdrojem mědi. Bohužel však často v nesprávném poměru. Lapidárně řečeno mědi je v nich je tolik, že to snižuje využitelnost zinku.

Vegani a vegetariáni, jejichž strava je výhradně rostlinná, by také neměli podcenit vliv fytátů neboli kyseliny fytoové, která se nachází zejména v celozrnných obilovinách, rýži, ořeších, či luštěninách, včetně burských oříšků. Fytáty jsou sice v menším množství tělu prospěšné, neboť patří mezi důležité antioxidanty a vyhýbat bychom se jim rozhodně neměli, ale je nutné vzít v úvahu, že zároveň patří mezi takzvané anti-nutrienty a významně snižují schopnost organismu absorbovat zinek. A teď jsme u jádra problému. Fytáty totiž blokují absorpci zinku, nikoli však mědi. Vzniknout tak může další nerovnováha mezi zinkem a mědí, která se bohužel týká zejména těch, kteří se stravují zdravě.

Kromě toho existuje další opomíjený faktor, který navyšuje hladinu mědi v krvi a to, aniž o tom máte sebemenší tušení. Mluvíme o měděném vodovodním potrubí. Každý, kdo má doma vodu vedenou potrubím z mědi, zejména jsou-li tyto rozvody starší 20 let, je vystaven nezanedbatelnému riziku nadbytku mědi v krvi, a s tím souvisejícího zinku.

Residuální množství mědi se navíc uvolňuje také prostřednictvím neizolovaných plynových trubek z mědi. V moderních interiérech se například přiznané měděné rozvody často využívají jako zajímavý designový prvek. Bytoví architekti jásají, lékaři se děsí. V takovém případě se totiž měď dostává v mikro-dávkách do těla prakticky neustále. Opominout nemůžeme ani rizika spojená s užíváním měděných kuchyňských nádob, šperků, či dekorativních předmětů vyrobených z tohoto kovu, zejména takových, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou.

Abychom vás ale jenom neděsili, povězme si, že s mírným nadbytkem mědi si tělo dokáže poradit samo a vyloučí ho prostřednictvím žluči. Dlouhodobě vyšší hladina mědi v krvi je však často hlavní příčinou nedostatečnosti zinku mezi dospělou populací.

Jak tedy tento problém řešit? Jednoduše. Suplementací. Konzumujte zinek ve formě doplňku stravy. Umožní vám zmíněnou nerovnováhu jednoduše eliminovat a odstraní také negativa vyplývající z možného nadměrného vlivu kyseliny fytoové.

Kdo je nejvíce ohrožen nedostatkem zinku?

  • Vegani a vegetariáni
  • Sportovci a těžce fyzicky pracující osoby
  • Sexuálně aktivní jedinci
  • Lidé s odoperovaným žlučníkem
  • Těhotné a kojící ženy
  • Senioři – ženy i muži
  • Osoby se stravovacími omezeními

V této souvislosti bychom rádi specificky zmínili potenciální problém s nedostatkem zinku u sportovců. Představte si třeba sportující pár (muže a ženu) vyznávající zdravý životní styl. Oba se pravidelně potí v posilovně, v tělocvičně, nebo kdekoliv jinde, a když se večer sejdou doma, završí povedený den trochou toho partnerského řádění. Zní to dobře, že? Jenže právě při fyzicky namáhavých činnostech dochází k pocení, kterým se z těla vylučuje zinek. A to tak rychle, že ho přirozenou cestou ze stravy prostě nedokážeme doplnit. Nepodceňujte proto suplementaci zinkem. Jedná se správné rozhodnutí, které má na vaše zdraví zásadní a pozitivní vliv.

Na co si dát pozor při koupi zinku ve formě doplňku stravy

Při koupi doplňků stravy se vždy dívejte především na obsah účinné látky. V případě minerálů potom také na formu, ve které je doplněk stravy nabízen. U zinku platí podobné pravidlo jako u hořčíku, o kterém jsme na našem blogu psali před časem3 . Zinek by měl být přítomen  nejlépe v chelátové, respektive bisglycinátové formě, které jsou pro lidské tělo nejlépe vstřebatelné a využitelné. Tato informace by měla být uvedena obalu výrobku, kde slouží jako jednoduché vodítko, jak rozpoznat kvalitní produkt.

Z nabídky DAFIT.cz vám doporučujeme:

1. ATP® Vitality Zinek Chelát + B6

Vynikající zinek známé české značky s výborným poměrem cena/výkon
2. EXTRIFIT® Zinc Chelate
Zinek v tobolkách od legendárního výrobce špičkových doplňků stravy
3. Reflex Zinc Matrix
Unikátní synergická kombinace minerálů od nejlepší anglické značky

Nepodceňujte suplementaci zinkem. Jedná se o často podceňovaný minerál, který však má
na naše tělo zásadní vliv.

Michael Anděl

DAFIT® Team

 https://www.npr.org/2010/01/18/122701268/i-have-a-dream-speech-in-its-entirety

 https://www.britannica.com/event/Great-Train-Robbery

 https://www.dafit.cz/proc-potrebujeme-horcik-neboli-magnesium-co-je-dobre-vedet-o-mineralu-bez-ktereho-se-neobejdeme/

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení