Pravda o suplementech

PRAVDA A MÝTY O KOLAGENU

Kolagen. Látka, jejímuž vlivu na lidský organizmus se v posledních letech věnoval snad větší počet vědců, lékařů, nutričních specialistů a samozvaných odborníků než problematice dětské obezity, škodlivosti kouření a neplánovaného početí dohromady. Kolagen má zkrátka pro naše tělo tak zásadní význam, že není od věci si srozumitelnou formou shrnout, co všechno o kolagenu víme.

Kam se hrabe lobbista – je to kolagen, kdo má skutečný vliv         

Aniž bychom chtěli zpochybňovat důležitost lobbingu, který je v USA nebo Velké Británii běžnou součástí vysoké politiky, je zcela nesporné, že kolagen má na náš každodenní život větší vliv než jakýkoli politický influencer. Proč je tedy kolagen tak důležitý? Je to proto, že je klíčovým faktorem v následujících fyziologických procesech:

  • Růst vlasů, nehtů a zachování pružnosti pokožky
  • Regenerace pojivové tkáně
  • Vyživování chrupavky, vaziva a ochrana kloubů

Kola a gen versus kolagen

Kolagen je speciálním typem bílkoviny, která tvoří zásadní součást organismu všech savců a má nezastupitelnou roli pro fungování pohybového aparátu. Zjednodušeně bychom mohli říct, že lidské tělo si kolagen vytváří samo, a to právě v místech, kde potřebuje dosáhnout pevnosti a pružnosti. Jedinečnou vlastností kolagenu je jeho stavba, schopnost obnovy a přestavby. V těle se kolagen formuje do jedinečné spirálové struktury, díky které zvládne v pojivových tkáních vytvořit neuvěřitelně přizpůsobivou vazbu. V té se každé jednotlivé kolagenové vlákno dokáže v okamžiku potřeby přizpůsobit a „přispěchat na pomoc“, změní-li se míra zátěže těla, nebo dojde-li k poškození ostatních vláken. Zatímco genetická výbava má na funkčnost kolagenových vláken jen malý vliv, přiměřená pohybová aktivita – například jízda na kole, či jiná forma zdravého pohybu, pomáhá tvorbu kolagenu účinně stimulovat.

Kolagen si balí kufry 

Unikátní schopnost tvorby kolagenu si ale lidské tělo neudrží celý život. Relativně brzy, už kolem 25. roku života naše tělo nemoudře usoudí, že kolagenu už máme dostatek, a jeho tvorbu začne postupně omezovat. Ve věku okolo 60 let se množství kolagenu, který tělo vyprodukuje, dostává často až pod hranici 50 % původních hodnot. Logicky se tedy nabízí úvaha, zda bychom neměli tělu trochu pomoci. Odpověď je nasnadě. Určitě ano. Přímá úměra, že čím jsme starší, tím více kolagenu bychom měli tělu dopřávat, platí v tomto případě téměř bezvýhradně. Obdobnou logiku lze použít také v případě, že náš jídelníček obsahuje menší množství tučných potravin, tuků, mas a masových vývarů a dalších přirozených zdrojů kolagenu v potravě. Také nízkotučná redukční dieta a orientace na zdravé potraviny, ovoce a zeleninu, je pro náš organizmus sice přínosem, ale nikdy nesmíme zapomenout, že úbytek příjmu kolagenu v potravinách je nezbytně nutné kompenzovat!  Konzumace výhradně zdravé stravy a vyloučení tuků je tedy sice obecně přínosné, ale musíme si uvědomit, že nedostatek kolagenu vede k rychlejšímu opotřebování kloubů, chrupavek a vaziva, má negativní vliv také na pokožku, nehty či vlasy. Z výše uvedeného tedy vyplývá jednoznačné doporučení – fandíte-li zdravé stravě, jste-li vegan či vegetarián, omezujete-li tuky, nebo držíte-li redukční dietu – dopřejte svému tělu náhradní zdroj kolagenu v takové množství a formě, které náš organismus potřebuje.

Není kolagen jako kolagen

Než si vyjasníme, jaký typ kolagenu bychom měli zvolit jako doplněk stravy, můžeme si v rychlosti shrnout, jaké druhy kolagenů se v našem těle vyskytují. V tuto chvíli jich známe celkem 28, ale jejich konečný počet vědci neustále upřesňují. Nejvýznamněji je v těle zastoupen kolagen typu I, který je přítomen ve šlachách, pokožce (kde tvoří až 70% tkáně), kostech a zubech a poměrově tvoří až 90 % veškerého kolagenu. Většinu zbývajícího kolagenu tvoří typ II, který je obsažen v chrupavkách, a typ V tvořící stěny krevních cév. Teď už tedy víme, jaké kolageny se vyskytují v našem těle, a je vhodná chvíle si povědět, s jakými typy kolagenů se můžeme setkat ve formě doplňků stravy. Pro účely tohoto článku se vyhneme tématu užívání kolagenu ve formě kosmetických přípravků, neboť metoda aplikace kolagenových prostředků na pokožku rozhodně nepatří k nejefektivnějším, zejména kvůli velikosti molekul, jejichž stavba neumožňuje kolagenu správně prostoupit pokožkou a dosáhnout tak cíleného efektu. Zůstaneme-li u nemedicínského způsobu užití kolagenu, pak jediným skutečně empiricky ověřeným způsobem, jak doplnit tělu kolagen, je užití vnitřní – tedy prostřednictvím jeho konzumace.          

Živočišný původ a rozumný důvod  

Protože dostatečné množství kolagenu pomáhá zajišťovat správnou funkci kloubů, chrupavek, vaziv, pokožky, vlasů a částečně také nehtů a zubů, je s přibývajícím věkem rozumné doplnit jeho postupný úbytek. K dispozici máme hned tři varianty kolagenu, který dělíme podle původu na hovězí, vepřový a rybí. Všechny jsou tedy živočišného původu a každý z nich plní svou roli velmi dobře. Na rozdíl od jiných látek v případě kolagenu neplatí, že samotný neupravený čistý kolagen je pro tělo nejlepší. Opak je pravdou. Neupravený čistý kolagen je pro tělo nevstřebatelný a jeho konzumace nedává smysl. Aby tělo dokázalo kolagen vstřebat a zpracovat, musí být upraven tzv. studenou technologií, tedy hydrolýzou. Jde o proces štěpení molekul kolagenu vodou na jednotlivé peptidy, které tělo dokáže dobře strávit a zpracovat. Z toho jednoznačně vyplývá, že nejlepší a pro tělo nejlépe vstřebatelnou formou kolagenového doplňku stravy je výhradně bioaktivní hydrolyzovaný kolagen.

Čuník nebo kravička často také rybička 

Jak už jsme si řekli, kolagen ve formě doplňku stravy může být hovězí, vepřový nebo rybí. Ačkoli i vepřový kolagen má řadu přínosných účinků, častěji se setkáváme s kolagenem hovězího a rybího původu. V obou případech je jeho nejúčinnější forma v podobě bioaktivního hydrolyzovaného (tedy rozpustného) produktu, nejlépe ve formě prášku. Hydrolyzovaný bioaktivní hovězí kolagen bývá často zmiňován jako podpora činnosti pohybového aparátu, tedy zejména pro správnou funkci kloubů a šlach. Hydrolyzovaný bioaktivní rybí kolagen má příznivé účinky také na podporu správného růstu vlasů, nehtů a pro udržení kvalitní a zdravé pleti. Platí ovšem beze zbytku, že ať už použijete hydrolyzovaný bioaktivní kolagen hovězí, či rybí, oba výborně v těle splní svou roli – není tedy nutné používat na pohybový aparát výhradně kolagen hovězí a na pleť jen kolagen rybí. Zkrátka, je-li kolagen bioaktivní a hydrolyzovaný, bude fungovat výtečně, ať už preferujete kravičku, nebo rybičku.

Řekni CÉ   

Aby tělo dobře a rychle zpracovalo kolagen ve formě doplňku stravy, potřebuje k tomu dostatečný přísun vitamínu C,který plní roli pomocníka při vstřebání a zároveň je pro tělo nenahraditelným antioxidantem podporujícím regeneraci. Máme-li vitamínu C dostatek v běžné stravě, tím lépe pro nás. Pokud nám ovšem v přirozené formě chybí, budeme muset najít cestu, jak ho tělu dodat, přičemž nejjednodušším způsobem je využít kvalitní vitamín C ve formě snadno vstřebatelných rozpustných tablet. U části výrobců kolagenových doplňků stravy lze navíc najít vitamín C jako pomocnou látku přímo s kolagenem. 

Závěr je tedy jednoduchý. Kolagen je pro naše tělo nepostradatelnou látkou a jeho absolutní vliv na správnou funkci našeho těla je víc než jen podstatný. Je životně důležitý. 

Kompletní nabídku kolagenových doplňků stravy naleznete zde.

Michael Anděl

DAFIT Team

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení