Spánkem ke zdraví a kráse – VSAĎTE NA MELATONIN!
S pojmem melatonin už jste se pravděpodobně setkali.
Někdy ho označujeme jako hormon spánku. To ovšem není jediný důvod, proč bychom si jeho hladinu v těle měli hýčkat. Melatonin je přirozeně se vyplavujícím hormonem, který má silné antioxidační účinky. Vhodnými opatřeními, jakými je například blokace modrého světla před spaním, správnou teplotou v ložnici nebo tmou, můžeme jeho hladinu přirozeně zvýšit.
Čím si způsobujeme nekvalitní spánek:
- Příliš se stresujeme
- Konzumujeme alkohol
- Chodíme spát v nepravidelnou dobu
- Před spaním koukáme do modrého světla (televize, počítač, telefon)
- Konzumujeme kofein v pozdních odpoledních hodinách
- Konzumujeme těžce stravitelná jídla na noc
- Máme nedostatečný pitný režim
K čemu dochází při nedostatku melatoninu?
Snížená hladina melatoninu má na svědomí problémy s usínáním a špatnou kvalitu spánku. I když si myslíme, že spíme dobře, když po celém dni vyčerpáním padneme do postele a ve vteřině nevíme o světě, není tomu úplně tak. Naše vnitřní biologické hodiny jsou totiž po náročném dni posunuté a cyklus, který spouští vyplavování melatoninu je utlumen. Tím dochází k narušení centrálních a periferních hodin v našem mozku, což vede k:
- Nerovnovážné hladině hormonů v krvi
- Zvýšenému ukládání tukové tkáně
- Narušení imunitního systému
- Náladovosti a problémům s motivací
- Výkyvům energie
Někdy ovšem musíme pracovat dlouho do noci, nebo spíme v ložnici s partnerem, který neusne při naprosté tmě a tichu. Právě pro tyto případy jsou na trhu k dispozici i přírodní zdroje melatoninu, které našemu mozku s jeho tvorbou pomohou.
Studie, která se zaměřila na osobami trpící insomnií (nespavostí) prokázala, že užívání melatoninu ve formě doplňků stravy 1-2 hodiny před spánkem, pomohlo k rychlejšímu usnutí a zlepšila se i celková kvalita spánku1.
Další metaanalýza zahrnující 19 studií pro léčbu primárních poruch spánku prokázala, že melatonin je skutečně potřebný pro rychlejší usnutí a zvyšuje jak celkovou dobu spánku, tak i jeho kvalitu2.
Hormon spánku a nejen to!
Kvalitním spánkem si otevřeme cestu ke spoustě dalších benefitů, jakými jsou například vyrovnaná hladina kortizolu (stresového hormonu) či regulace cirkadiánního rytmu. Dobrý spánek také chrání náš mozek před záněty, zlepšuje reprodukční zdraví, pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcemi, pohlcuje volné radikály a potlačuje vznik nádorového onemocnění.
Závěrem tedy můžeme konstatovat, že díky melatoninu se nám nejen zkvalitní spánek, ale také regenerace po sportu a zvýší se hladina prospěšného růstového hormonu. Zároveň dochází ke snížení pravděpodobnosti sezónních depresí, synchronizaci cirkadiálního rytmu a snížení hladiny kortizolu.
TIP PRO VÁS:
Pokud přeci jen s mobilním telefonem, tabletem či počítačem musíte sem tam strávit večer, existuje několik aplikací, které blokují škodlivé modré světlo tím, že zařízení přepínají na tzv. červené světlo. Nezapomeňte, že místnost, ve které spíte, by měla mít ideálně okolo 19 stupňů. Měla by v ní být tma a nejlépe uděláte, když veškeré elektronické přístroje necháte na noc ve vedlejším pokoji. A televize? Ta přece do ložnice vůbec nepatří. ☺
Melatonin si můžete zakoupit přímo zde
Zdroje:
1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973490/
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3656905/
Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.